Arvoisa puoluekokous! Vihreiden terveyspolitiikka nojaa vahvasti sairauksien ennaltaehkäisyyn. Siksi meidän pitää suhtautua avoimesti myös teknologioihin, joilla voidaan ehkäistä vaikeita perinnöllisiä sairauksia jo ennen niiden kehittymistä.
Mitokondriot ovat solun energiantuotannosta vastaavia soluelimiä. Ne ovat ainoa paikka ihmisessä, jossa on DNA:ta tuman ulkopuolella. Jos tässä perimässä on vahingollinen muutos, seurauksena voi olla vaikea monielinsairaus: se voi aiheuttaa esimerkiksi neurologisia oireita, lihasheikkoutta, sydänongelmia ja pahimmillaan johtaa lapsen varhaiseen kuolemaan
Osa näistä sairauksista voitaisiin kuitenkin ehkäistä mitokondrion luovutuksella (MDT). Menetelmässä vanhempien tumallinen perimä säilyy, mutta vialliset mitokondriot korvataan terveeltä luovuttajalta saaduilla. Iso-Britanniassa tämä on sallittu luvanvaraisena. Myös Australia on muuttanut lakia niin, että hoitoja otetaan käyttöön vaiheittain tiukasti säänneltynä. Tulokset ovat olleet hyviä. Britanniassa on syntynyt jo kahdeksan tervettä ja hyvinvoivaa lasta mitokondrion luovutushoidon jälkeen. Lupa hoitoon on myönnetty yli kolmellekymmenelle potilaalle.
Suomessa tämä ei nykyisin ole mahdollista, sillä laki hedelmöityshoidoista estää neljännessä pykälässään sellaisten sukusolujen ja alkioiden käytön, joiden perimään on puututtu. Myös Suomen tulisi sallia mitokondrion luovutushoidot. Ei kevyin perustein, vaan silloin, kun perheellä on suuri riski saada lapsi, jolla on vakava sairaus.
Lainsäädännön pitää mahdollistaa lääketieteellisesti perustellut ja tarkasti valvotut hoidot. Ennaltaehkäisevän terveyspolitiikan mukaisesti vihreiden tulisi ottaa tämä mukaan jo seuraavaan hallitusohjelmaan.
Jesse Weckroth
puolukokousedustaja
Viite – Tieteen ja teknologian vihreät