Tieteen kesäseminaari 2025
Mitä on turvallisuus? Kuka on vastuussa?
Perinteiseen tapaan Viite ja Visio järjestävät Tieteen kesäseminaarin.
Milloin: 30.8.2025, klo 15 – 20 (23:00)
Missä: Turku-sali, Rehtorinpellonkatu 4 A, 1. krs
Tänä vuonna paneudumme turvallisuuteen. Mitä turvallisuus on? Sotilaallista turvallisuutta vai yhteiskunnan järjestystä? Miten ilmastonmuutos ja luontokato vaikuttavat turvallisuuteen?
Hinta sisältää seminaaripäivän, lounaan ja rajattomasti kahvia/teetä. Hinta sisältää myös iltaohjelman ja pientä syötävää illalla. Kaikki tarjoilut ovat vegaanisia. Ilmoitathan erityisruokavalioista ja tarpeesta esteettömään liikkumiseen ilmoittautuessasi. Osta lippusi tähän Viitteen vuoden päätapahtumaan jo tänään!
päivän ohjelma
15:00-16:00
lounas
16:00-16:20
Ville Niinistö
Turvallisuusnäkökulmia
Ville Niinistö on suomalainen vihreän liikkeen poliitikko ja entinen ympäristöministeri, joka toimii nykyään Euroopan parlamentin jäsenenä.

16:20-17:00
Jani-Petri Martikainen
Turvallisuus ilmastonäkökulmasta
Jani-Petri Martikainen on suomalainen teoreettisen fysiikan asiantuntija ja vanhempi yliopistonlehtori Aalto-yliopiston teknillisen fysiikan laitoksella.

17:00-17:40
N.N.
puolustusnäkökulmia
Alustaja varmistuu pian.

17:40-18:00
KAHVITAUKO
18:00-18:40
Anna Katariina Wisakanto
TEKOÄLYN TURVALLISUUS
Anna Katariina Wisakanto on tekoälyn turvallisuuteen ja globaalien järjestelmien riskeihin erikoistunut tutkija ja strategisti.

18:40-19:20
Ilari Sääksjärvi
LUONNON MONIMUOTOISUUS turvallisuusriskinä
Ilari E. Sääksjärvi (s. 1976) on naantalilainen biologi ja eläintieteilijä, väitellyt tohtoriksi Turun yliopistosta eläintieteen alalta. Hän on Luontopaneelin toinen varapuheenjohtaja.

19:20-20:00
N.N.
SOSIAALINEN TURVALLISUUS
Alustaja varmistuu pian.
